2014 Results & Report

Ceiriog Valley Sheepdog Trials and Show 2014 – Results

Complete results in pdfPrint this schedule

TRIALS:

  • Class 1 – Trials Open: Glyn Jones, Llanarmon D.C. with Roy
  • Class 2 – Trials Novice: Gethin Jones Llanarmon D.C
  • Class 3 – Trials Local: Gethin Jones Llanarmon D.C
  • Best Conditioned Working Sheepdog: Sian Williams

 

SHEEP:

 Welsh Mountain Hill Flock Section – Judge: Richard Williams, Fferm Caerynwch, Dolgellau
  • Ram, any age – Alwyn Morris, Tregeiriog
  • Shearling Ram – Glyn Jones, Llanarmon D.C.
  • Ram Lamb – Gwyn Jones, Llanarmon D.C
  • Two Ewes – Alwyn Morris, Tregeiriog
  • Two Shearling Ewes – Gwyn Jones, Llanarmon D.C
  • Two Ewe Lambs – Alun Jones, Selattyn
  • Group of One Ram Lamb and Two Ewe Lambs – Alun Jones, Selattyn
  • Group of One Ram, Two Ewes, Two Shearling Ewes, Two Ewe Lambs and One Ram Lamb – Glyn Jones, Llanarmon D.C
  • Group of Two Ewes, Two Shearling Ewes and Two Ewe Lambs – Glyn Jones, Llanarmon D.C
  • Two Butchers Lambs – Gwyn Jones, Llanarmon D.C
  • Champion – Gwyn Jones, Llanarmon D.C
Rare and Minority Breeds – Judge: Alwyn Vaughan, Maes Mochnant, Llanrhaeadr Y.M
  • Ram aged 2 years or over – Scott Hamer, Minsterley
  • Ram Lambs – Aled Jones, Tregeiriog
  • Aged Ewe – Scott Hamer, Minsterley
  • Shearling Ewe – Siriol Griffiths, Rhiwlas
  • Ewe Lamb – Aled Jones, Tregeiriog
  • Group of Three, one Male, two Female, any age – Aled Jones, Tregeiriog
  • Champion – Scott Hamer, Minsterley
Bluefaced Leicester – Judge: Alwyn Vaughan, Maes Mochnant, Llanrhaeadr Y.M
  • Ram any age – David Edwards, Llanarmon D.C
  • Shearling Ram – Mike Gilchrist, Nantyr
  • Ram Lamb – David Edwards, Llanarmon D.C
  • Aged Ewe – David Edwards, Llanarmon D.C
  • Shearling Ewe – David Edwards, Llanarmon D.C
  • Ewe Lamb – David Edwards, Llanarmon D.C
  • Champion – David Edwards, Llanarmon D.C
Mule & Halfbred – Judge: Alwyn Vaughan, Maes Mochnant, Llanrhaeadr Y.M
  • Two Ewes – Phil Davies, Llangollen
  •  Two Shearling Ewes – Aled Jones, Tregeiriog
  • Two Ewe Lambs – Aled Jones, Tregeiriog
  • Champion – Aled Jones, Tregeiriog
Any Other Breed (Inc. Welsh Improved) – Judge: Alwyn Vaughan, Maes Mochnant, Llanrhaeadr Y.M
  • Ram any age – Aled Jones, Llanarmon D.C
  • Shearling Ram – Ethan Thomas, Llansilin
  • Ram Lamb – Aled Jones, Llanarmon D.C
  • Ewe any age – Aled Jones, Llanarmon D.C
  • Ewe Lamb – Aled Jones, Tregeiriog
  • Champion – Aled Jones, Llanarmon D.C
 Cross Bred – Judge: RAlwyn Vaughan, Maes Mochnant, Llanrhaeadr Y.M
  • Two Ewes – Phil Davies, Llangollen
  • Two Shearling Ewes – Dewi Griffiths, Rhiwlas
  • Two Ewe Lambs – Dewi Griffiths, Rhiwlas
  • Two Butchers Lambs – Dewi Griffiths, Rhiwlas
  • Champion – Phil Davies, Llangollen
Interbreed Sheep Competition – Judge: Simon Jones, Knighton
  • Interbreed Champion – Phil Davies, Llangollen
  • Interbreed Champion Reserve – Aled Jones, Llanarmon D.C

 

COMPANION DOG SHOW

 Any Variety
  • Any Variety Puppy – won by Julie Edwards from Holywell with her Alaskan Malamute
  • Any Variety Junior – won by a Cocker Spaniel
  • Any Variety Toy – won by a Chihuahua
  • Any Variety Hound – won by Tracy Brown from Connahs Quay with her Whippet
  • Any Variety Terrier – won by Mr Barry Roberts from Flint with his Parson Russel Terrier
  • Any Variety Pastoral – won by Karen Boyce from Fron with her Sheltie
  • Any Variety Utility – won by Angela Baines from Pontfadog with her Tibbetan Terrier
  • Any Variety Working – won by Julie Edwards from Holway In Flint with her Malamute
  • Any Variety Gundog – won by Bradley and Hughes from Connahs Quay with their Pointer
  • Any Variety Open – won by a Staffie from Acrefair
  • Best In Show was the Parson Russel Terrier, owned by Mr Barry Roberts from Flintshire
  • Reserve Best In Show was Bradley a Pointer from Connahs Quay
  • Best Puppy was Julie Edwards’ Alaskan Malamute – Secret
 Novelty Classes
  • Best Cross-Breed Was Kiera – Tibbetan Terrier X Llaso from Pontfadog
  • Child Handler was Chelsie Hughes from Flint
  • Best Veteran was won by a 10 and a half year old Border Collie
  • Rescue or Rehomed was won by a Border Collie from St Martins
  • Best Six Legs was won by a Yellow Lab and her Owner Sian Mumby, Glyn Ceiriog
  • Waggiest Tail was won by a Cocker Spaniel owned by Stacy Mathews from Tregeiriog
  • Best Condition Confined To Ceiriog Valley — Keira from Pontfadog
  • Best Condition Outside Ceiriog Valley — Pointer from Connahs Quay
  • Best Local Trophy went to Jenna Roberts, Pontfadog with her Jack Russel

 

HORSE SECTION:

 Ridden Classes – Tack & Turnout
  • Leading Rein: Lowri Claybrook-Richards
  • Rider 12 & under: Eleri Harris
  • Rider 13 & over: Tia Hulse
Equitation
  • Leading Rein: Lowri Claybrook-Richards
  • Rider 10 & under: Sophie Williams
  • Rider 11,12 or 13: Hanna Owen
  • Rider 17 & over: Beacy Kelin

Mountain & Moorland ridden class: Evie Lake & Emily Martin-Jones
Family Horse: Alaw Davies
Family Pony
: Sophie Williams
Fancy Dress
: Lucie Williams

Showjumping
  • 24″ first round: Eleanor Hughes
  • 27″ first round: Kirsty Prescott
  • 30″ first round:Sian Evans
  • 33″ first round: Leanne Thomas
  • Novice Jumping: Tillie Davies and Laura Sullivan.
  • The Wall / Puissance: Tia Hulse
In Hand Classes
  • Veteran horse or Pony: Hannah Owen
  • Mountain & Moorland aged 3 & under: Debbie Roberts Jones
  • Mountain & Moorland aged 4 & over: Eleri Harris
  • Mountain & Moorland Champion: Eleri Harris
Welsh Cobs section C & D
  • Catrin Crawshaw
  • Welsh Cob Champion: Catrin Crawshaw
Coloured section
  • Horse or pony aged 3 & under: Georgina Swine
  • Aged 4 & over: Helen Newbrook
  • Coloured Champion: Helen Newbrook
Other Breeds
  • Aged 3 & under: Sam Atkin
  • Aged 4 & over: Sam Atkin
Overall Show Champion
  • Helen Newbrook (Cheque for £50)
  • Reserve Champion: Catrin Crawshaw (Cheque for £25)
Mounted Games
  • Leading Rein –
    • Bending: Zain Pugh
    • Flag : Kaan Pugh
    • Mug race: Zain Pugh
    • Sword race: Lacie Williams
  • Rider 14 & under: Tillie Davies won all 4 races
  • Open – rider any age –
    • Bending: Angharad Williams
    • Flag: Angharad Williams
    • Mug race: Angharad Williams
    • Sword race: Becky Wishart
  • Gymkhana Cup Winners –
    • 14 & under: Tilly Davies
    • Open: Angharad Williams

The David Evans memorial trophy was won by Emily Martin-Jones and was presented for “The child that most encapsulated the spirit of the show”

The Ceiriog Valley Sheepdog Society has once again enjoyed another successful show. The Local and Novice Trials classes on the Friday started the weekend off with a good competition and an impressive entry of over 50 dogs. From 7.30am on Saturday nearly 90 dogs competed in the Open Sheepdog Trials Class. This year the Society welcomed competitors from all over the world to the Trials including Wales, England, Ireland, Northern Ireland, Scotland, France, Sweden, Germany, The Czech Republic, Italy and the USA. The winner of the Open Class wining the Frank Richardson Memorial Cup was Glyn Jones, Cwm y Geifr, Llanarmon D.C, and his son Gethin Jones won both the Local and Novice classes on the Friday.
With Tibetan Terriers and Alaskan Malmute’s exhibited in the Companion Dog Show and a new exciting Puissance Showjumping Competition in the Equine Section there was plenty to see. Llangollen Young Farmers Club did an excellent job of parking cars on the day, and they also ran competitions at the show which included a nail knocking race, guessing the weight of two fat lambs and how many balloons can you fit in a tractor!
With local trade stands exhibiting local crafts and produce and the raffle ladies selling tickets like hot cakes, and plenty of sunshine the atmosphere on the day was great.
An excellent show was had by all and the committee would like to thank everyone involved for their hard work, not only on show day, but all year round, upon which we rely to run the show.
This year we have once again received some tremendous financial support, without the generosity of those who donate to the Society, and those that sponsor the day, putting on a great show would not be possible. Thank you all and we hope to have the same success next year!
This report was written by Ms Bethan Roberts, Secretary to the Ceiriog Valley Sheepdog Society.